Vánoce s čistým svědomím: respektsáčky

Nejsem zastánce extrémů, vědomě nepatřím do žádné splašené ekoskupiny, dokonce si nejsem zcela jistá, kolik dělá moje uhlíková stopa. Možná je to nezralé, nebo krátkozraké. Osobně si ale myslím, že kolem sebe nutně nemusím házet konkrétními čísly a daty, abych se přesto mohla chovat ke svému okolí a k přírodě alespoň trochu slušně a ohleduplně.

Úvahy o tom, jak využít staré předměty a objekty, které se člověku hromadí v domácnosti (a jinak by nejspíš skončily v popelnici, v lepším případě v tříděném odpadu), mě přivedly k myšlence smysluplně zpracovat stará čísla časopisu RESPEKT, který odebírám. Chodí mi každý týden. Během několika dní si ho stihnu pročíst, další dny jím listuje zbytek domácnosti. Ale co pak? Pak už se čísla jenom vrší v hromádkách všude po bytě. Takže co s nimi? Vyhodit? No to ne. Jen přes mou mrtvolu. Už jen pro ty bezva ilustrace.

Spásný nápad nakonec přišel. Včas. Přesně ve chvíli, kdy mi zoufale začaly docházet dárkové sáčky na bublinky, ve kterých vám je posílám domů. Sice si je potiskuju sama, základ jsem ale vždycky za pár kaček kupovala v papírnictví. Téma nakupování kvant balících papírů a sáčků je teď kolem Vánoc obzvlášť aktuální – sama každým krokem přemýšlím, jak využít to, co už doma je, a cíleně se vyhnout nákupu rolí ozdobného papíru, který stejně většina obdarovaných u stromečků „po americku“ rozškube na cucky.

Teď už žádné papírové sáčky kupovat nebudu. Vyvinula jsem totiž speciální obal na bubliny, model respekt k přírodě. Je lepený ze stránek týdeníku, potištěný ofsetovou barvou a oražený bublinovým razítkem. Na bílé ploše tisku je stále dost prostoru k tomu, abych do něj mohla vepisovat věnování. Komu chcete bublinu věnovat? Marušce, Jarušce, Karlikovi, nebo třeba babičce? Není problém. Stačí říct!

Můj záměr povýšit týdny staré čísla Respektu na originální obaly na brože mi požehnal nejpovolanější z povolaných – šéfredaktor Respektu Erik Tabery, se kterým jsem můj záměr před uvedením do praxe konzultovala.

Od nynějška tedy balím bubliny s čistším svědomím. Každý z vás dostane k objednávce originální, speciálně ručně zpracovaný sáček. Pevně věřím, že po rozbalení broží, které jste si objednali, najdete pro pytlík ještě další využití. No, a pokud ne, vyhoďte jej, prosím, do tříděného odpadu.

Závěrem textu budiž dvojitá výzva pro nadšence.

Leží vám doma nehybně leží stará respekťácká čísla, která už nevyužijete? Budu ráda, když se ke mně dostanou – využiju je k výrobě upcyklovaných sáčků.

Už máte můj respektsáček doma, a vymysleli jste pro něj další využití, které by mohlo zaujmout bublinové fanoušky? Napište mi, a pošleme to dál!

Krásné Vánoce prožité v klidu a s úctou k přírodě

přeje

little bubble stories.