Klára Štumarová: vědkyně s podmanivým hlasem. Příběh sedmý.

Čárka, tečka, čárka, tak začíná, tak začíná, tak začíná Klárka.

Pokud jste někdy poslouchali písničky od Karla Plíhala, určitě vám tahle formulka bude alespoň trochu povědomá. Já si za jméno Klárka poslední měsíce také dosazovala všelijaké tečky, čárky, dokonce snad i otazníky nebo vykřičníky, takže si dokážu představit, jak se Karel, když píseň skládal, cítil. Vlastně mě i trochu pobavilo, že s oběma Klárama zapojenýma do bublinového fotoprojektu to bylo tak trochu na dlouhý lokte. Musely jsme do sebe navzájem docela dlouho žďuchat, než z toho něco vzešlo. Ale vzešlo. Nakonec vzešlo! To je skvělá zpráva. A já vám teď konečně řeknu, s kým máte tu čest tento měsíc. S Klárkou, no jasně. Ale jakou! To budete čubrnět.

kočičí žena. le mňau!

Klárka Štumarová je leccos, jen ne nudná patronka. Pochází z Třeště, která se rozprostírá uprostřed Vysočiny. Odtamtud se vydala na studia do Brna, kde studovala Potravinářskou chemii a Ekotrofologii. Co to je, to by vám asi vysvětlila lépe než já. Před necelým měsícem úspěšně odstátnicovala, stala se inženýrkou a odstěhovala se do Prahy, kde pracuje v laboratoři. Označuje to za svůj dream job.

říct to světu, a hlavně nahlas.

„Co se týče věcí, které mě vystihují – jsou to kočky, kočky, naprosto jednoznačně kočky. Líbí se mi jejich klid, bezstarostnost a egocentrismus. Já a nic jiného není.“ Velká vášeň pro kočky byla zastřešujícím tématem naší speciální bublinové edice.

elegán každým coulem

„Celý život jsem u sebe měla kočky, a tak to bude i nadále. Mám doma u rodičů skoro šestiletého černého kocoura, napůl venkovní, napůl domácí, který se původně jmenoval Ted. Co se týče bydlení, stejně je na tom i sestřina kočka – bílá Muca, které bylo minulý týden 8 let. Nikdo doma si není jistý, že je to kočka. Svým chováním, reakcemi, a hlavně empatií občas těžko uvěřit, že to není převtělený člověk.“

napůl kočka, napůl člověk.

O tom, že je Klářin rodný dům doslova a do písmene kočičím rájem, svědčí to, kolik čtyřnohých mňoukalů můžete u Štumarů potkat. „Na zahradě nám běhá dalších přibližně 10 koček. Neustále se rodí nová koťata, další se toulají a domů skoro nechodí.“

hudba, základ života.

Klárku ale nedefinuje jen láska ke kočkám a inženýrský titul. Je také výborná hudebnice. Kromě toho, že hraje na klavír, kytaru, akordeon a flétnu, je také výborná zpěvačka. Je dlouholetou členkou jazzové kapely Sebranka Jazz Orchestra, kde si zazpívá nejen jazzové, ale i swingové nebo popové adaptace známých i méně známých písní. V kapele jich je celkem dvanáct, takže jim to slušně šlape. Kdybyste chtěli zajít na jejich koncert, můžete si je poslechnout 8. srpna v Mikulově, 21. srpna v Slavonicích, nebo třeba 23. srpna v Jihlavě.

ať už z not, nebo z hlavy, muzika tě musí bavit!

Velkým životním tématem této zpívající vědkyně je čokoláda značky Milka. „Milka ke mně prostě neodmyslitelně patří. Pomocí Milky řeším veškeré obchody, poděkování, dary… A stejně to řeší i všichni v mém okolí. Kláru Milkou neurazíš.“

kdo nevyzkoušel, nepochopí. důvěrný rozhovor se zvukařem.

Zkušenost dělá mistra. Klára má s jedením čokolády již tak komplexní zkušenosti, že má dokonce přesně spočítané, jak dlouho jí trvá, než ji do sebe nasouká. „Ta velká třísetgramová mi zabere přibližně 40 minut.“ Páni, klobouk dolů, s takovým šampionem se netroufám srovnávat. Jako odbornice na výživu ale Klára nezapomíná ani na zdravou stravu a cvičení, takže se navzdory pravidelným čokoládovým seancím dokáže udržet ve formě.

multiinstrumentalistka

V žádném případě se toho nebojí. Když se pro něco rozhodne, jen tak něco ji nezviklá. Nedávno se rozhodla, že si udělá zbrojní průkaz, takže pro to začala dělat všechno, co je potřeba. Chodí na střelnici a v září ji čekají zkoušky. Nebojí se ani tetování. Patří mezi jedince, u kterých s jídlem roste chuť, respektive, se zvyšujícím se počtem tetování roste touha jejich počet dále navyšovat. „Nedávno jsem si nechala vytvořit třetí a čtvrté zároveň, a minimálně další tři mám ještě vymyšlené,“ říká.

bez debat.

Fotografování je pro Kláru oblastí, která se má stále kam posouvat. K focení se dostane zatím jen občas. „S focením teprve opravdu začínám, fotila jsem portréty všech členů rodiny a kamarádovu svatbu.“ Ucelené portfolio po ní tedy nežádejte, na to si budete muset ještě několik let počkat, ale pokud by vás její tvorba zaujala a chtěli byste s ní navázat spolupráci, neváhejte se jí ozvat na facebooku [Klára Štumarová] nebo mailu [stumarova@me.com].

Leave a Comment