12 měsíců, 12 fotografů: dlouho připravovaný projekt je tu!

Stačilo málo a rok se nám přehoupl do nového letopočtu. Bude mi chvíli trvat, než si na tu devítku na konci zvyknu, ale už teď vidím, že vžitá funkční představa nových začátků je vlnou, kterou je záhodno chytit a využít jejího potenciálu (pokud vás téma dobrých začátků a obecně správného načasování zajímá, vřele doporučuji knížku KDY, kterou napsal Daniel H. Pink a vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing).

Těm, kteří se nenechali odradit zhuštěným a nepříliš tematickým úvodem, nyní konečně představím projekt, na kterém jsem usilovně pracovala více než polovinu minulého roku. Jsem zastáncem názoru, že bubliny mají být nositeli příběhů. Mají fungovat jako provokace, výzva k rozhovoru, mají poutat pozornost a rozbíjet šeď konformity.

Před více než rokem mi v hlavě uzrála představa spojující tyto izolované příběhy do větších, konkrétnějších celků. Takových, které budou mluvit k lidem. Ne slovem, ale hlavně obrazem.

fotografka. láká vás vědět, kdo to je?

Na základě úzké spolupráce s vybranými fotografy vám tedy chci prostřednictvím fotografií bublinových světů celý následující rok vyprávět příběhy. Každý takový příběh se bezprostředně dotýká každého jednoho fotografa, který se do projektu zapojil. Zní to příliš směle? Nenechte se mýlit.

fotograf. zadržte dech a nechte se překvapit.

Příběh každé fotobytosti byl pečlivě promýšlen a následně realizován. Ke každému vizuálnímu příběhu jsem speciálně ušila sérii broží s předem vybranými nápisy. Všechny edice jsou tak zcela unikátní, stejně tak jako příběhy, pohledy a svébytné esence, které do nich sami tvůrci vnesli.

fotografka. už brzy na vašich monitorech!

Přestože mi práce na příbězích vzala poměrně dost energie (šití bylo v pohodě, ale samotná komunikace s autory, upomínání a připomínání, distribuce, sbírání materiálů a kompletace podkladů, to vše bylo značně vyčerpávající), stojím si za tím, že to mělo smysl. Žasnu nad pestrostí nápadů, rozmanitostí zpracování témat, schopností se na tu samou brož dívat úplně jiným pohledem, než ostatní…

Moc si přeju, abyste žasli i vy. Chystám se vám odhalit truhlu plnou pokladů – dvanáct měsíců obrazového materiálu propojující inspirativní osobnosti, které svými příběhy rozhodně mají co říci.

fotograf. zanedlouho vystoupí z anonymity a překvapí nápaditostí.

Každý měsíc bude věnován jednomu autorovi, jeho vlastnímu pohledu na svět skrze optiku fotoaparátu. Součástí každé edice bude i představení autora, který sérii fotil, a odkaz na jeho další tvorbu. Zamilujete-li se tedy do stylu focení některého z autorů (čemuž bych se vůbec nedivila – jsou vážně skvělí!), můžete se na ně směle obrátit (a pochválit je, nebo si od nich nechat nafotit třeba narozeninový večůrek 😊 ).

Tak hezky hurá po hlavě do tobogánu devatenáctkového roku, ať se vám daří, neztrácíte elán a máte svůj příběh ve vlastních rukou!

S láskou

vaše

Minka

Leave a Comment